DJI Mavic Air - recenzia
Pripravili sme pre Vás naše postrehy, pocity a skúsenosti z prvého testovania nového dronu DJI Mavic Air. Samozrejmosťou sú aj technickejšie údaje o výkone, alebo kvalite záznamu.
DJI Mavic Air
V posledných rokoch bol každý model dronu od spoločnosti DJI krokom dopredu a určením nového trendu. Tento rok sme dostali nový model DJI Mavic AIR, nedočkavo sme ho vybalili, po čom sme zostali veľmi prekvapený. Z balenia sme vytiahli malý veľmi futuristický obdĺžnik. V rýchlosti sme ho nevedeli zaradiť a pýtali sme sa sami seba, či ide o nástupcu DJI Spark, alebo DJI Mavic Pro. Každý z predchádzajúcich modelov mal svoju výraznú črtu, vďaka ktorej sa hodil na konkrétne využívanie. Zisťujeme, že DJI Mavic Air je hybrid, ktorí vznikol spojením dronov Spark a Mavic Pro. V niektorých ohľadoch dokonca predbieha stále drahší dron Mavic Pro. Poďme si ho rozobrať do detailov.
Telo
Ako už bolo spomínané DJI Mavic Air je veľmi kompaktný a má sklápacie ramená rovnako ako aj DJI Mavic Pro. Jeho rozmery sú fascinujúce. V rozloženom stave je iba o niečo málo väčší oproti DJI Spark. Na druhej strane je o 130g ťažší. Z vyššej hmotnosti by som si starosti nerobil, môže byť prínosom počas lietania vo vetre. Po zložení ramien Mavicu Air sa jeho veľkosť dostane na úroveň väčšieho mobilného telefónu. Skutočne si ho môžete vložiť do vrecka bundy a ísť kamkoľvek budete chcieť. Obrovskou výhodou je chránič kamery a 3-osého stabilizačného systému, ktorý chráni gimbal a kameru pred nárazmi, ako aj pred špinou a prachom.
Dizajn dronu je skutočne prepracovaný, jednoduchý a elegantný. Telo bolo navrhnuté s dôrazom na aerodynamiku a predovšetkým kvalitné odvetrávanie a chladenie. To môže výrazne znížiť spotrebu energie a predĺžiť dobu letu. Pre porovnanie Spark s podobnými rozmermi dokáže letieť najdlhšie okolo 15 min, Mavic Air cez 20min. A teraz si k tomu priložme ešte fakt, že ten malý dron ponúka minimálne tak kvalitné záznamy a fotografie ako veľký Mavic Pro. Možno budem trochu predbiehať, ale Mavic Air je ešte o niečo rýchlejší ako DJI Mavic Pro, ale o tom si povieme nižšie.
Video a fotografie
Kamera, ktorá ja zavesená na 3-osom stabilizačnom systému je presne ta istá, ako kamera použitá v Mavic-u Pro. Rozdiel však postrehnete v samotnom gimbale. Je pevnejší a nie je tak náchylní na otrasy pri nápore vetra, ako to bolo pri Mavic-u Pro.
Mavic Air ponúka rozlíšenie videa 4K, 2.7K s rovnakou snímkovou frekvenciou ako Mavic Pro, ale navrch ma pri rozlíšení 1080p. Podľa môjho názoru nejde o zanedbateľný rozdiel. Mavic Air dokáže zhotoviť až 120 snímok za sekundu pri Full HD formáte. To tu doteraz nebolo a určite nie pri tak malom drone. Čo to pre Vás znamená? Znamená to úžasne efektné spomalené zábery z vtačej perspektívy. Mavic Pro ostril na konkrétny bod čo počas letu spôsobovalo občasné rozostrenie v zázname. Mavic AIR dokáže zaostriť celoplošne, vďaka čomu sa už s takýmto rozostrením nestretnete.
Čo sa týka fotografovania, môžete využívať formát RAW (.dng), alebo klasický formát .jpeg. Určite Vás poteší nová funkcia HDR, ktorá sa automatický postará o presvetlené, alebo tmavé miesta na fotografií. Ďalšou novinkou je 32MP sférická fotografia, ktorá automatický odfotografuje 360° panoramatickú fotografiu. Dron takto odfotografuje všetko okolo seba a pod sebou. Je ohraničený iba fotografovaním smerom nahor, ale to vyvážuje dokreslením farby do stratena čím sa vyplní prázdne miesto pri pohľade nahor.
Na snímanie obrazu bol použitý už osvedčený 1/2.3“ CMOS senzor s clonou poskytujúcou svetelnosť f/2.8. Objektív poskytuje spomedzi dronov Spark, Mavic Pro a Mavic Air najväčší zorný uhol a to až 85°.
Senzory a ovládanie
DJI Mavic Air je prvý dron vo svojej triede, ktorý dostal aj zadne senzory. Znamená to, že sa už nemusíte obávať nárazu do prekážky ani počas cúvania. Senzory umiestnené na prednej strane slúžia okrem detekcie prekážok aj na ovládanie gestami. Keďže je Mavic Air výkonný neumožňuje vzlietanie a pristávanie z ruky. Stačí ho zapnúť, ukázať mu gesto sledovania a rukou začať pomaly pohybovať smerom hore, sám sa odlepí od zeme a začne sa vznášať. Rovnaký postup platí aj pre pristávanie. Spodné senzory slúžia aj ako prevencia pred nárazom do zeme napr. pri móde kopírovania terénu, ale aj pre porovnávanie miesta vzlietnutia a miesta pristávania pri automatickom návrate. Vďaka tomu dokáže Mavic Air dosadnúť s maximálnou presnosťou.
Veľkým rozdielom je obchádzanie prekážok. Predchádzajúce modely automaticky zastali a čakali na povel pilota. DJI Mavic Air nasníma prekážku, spomalí a automatický ju obletí bez zastavenia s maximálnou plynulosťou. Znamená to, že sa môžete plne venovať kompozícií a nastavovaniu videa pre čo najvyššiu kvalitu.
Ovládač je viac menej ten istý ako pri modely Spark s malými vizuálnymi zmenami. Dosah signálu je okolo 4 kilometrov, čo je podľa našich zákonov viac ako postačujúce. Pri plnom výkone dokážete počas ovládania dronu cez RC ovládač dostať rýchlosť až 68 km/h čo je o 3km/h viac ako pri DJI Mavic Pro. Musíte uznať, že na tak malý dron ide o výborné parametre. Pri bežnom používaní sa dokáže vo vzduchu udržať okolo 21 minút. Nezabúdajme, že tento údaj závisí od počasia a rýchlosti letu.
Samozrejmosťou ostalo množstvo inteligentných letových režimov ku ktorým sa pridali ďalšie nové režimy ako bumerang, alebo asteroid. Veľkou novinkou je možnosť sledovania až niekoľkých osôb naraz.
Záver
V závere musím zhodnotiť, že ide o nesmierne podarený dron, ktorý svojou malou veľkosťou, výkonom a parametrami zotrel hranicu medzi veľkými a malými dronmi. DJI Mavic Air Vám poskytne slobodu malého dronu a využiteľnosť skutočne výkonného stroja. Ceny boli nastavené viac ako prívetivo. Za základné balenie DJI Mavic Air zaplatíte 849 Eur a za verziu DJI Mavic Air Fly More Combo 1049 Eur. To sú ceny, ktoré skutočne stoja za zmienku.